НАСОКИ ЗА РОДИТЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕБНИ ЗАНЯТИЯ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2021/2022

Заповед №РД09-4614 от 24.10.2021г
и
АКТУАЛИЗИРАНИ НАСОКИ ЗА ОБУЧЕНИЕ И ДЕЙСВИЯ В УСЛОВИЯТА НА ИЗВЪНРЕДНА ЕПИДИМИЧНА ОБСТАНОВКА В УЧИЛИЩАТА
НАСОКИ ЗА РОДИТЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕБНИ ЗАНЯТИЯ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2021/2022 В УСЛОВИЯТА НА COVID-19
Системата на училищното образование има постоянните и мащабни задачи - да включи и приобщи всяко едно дете, да го подготви за пълноценен живот, като му даде възможност да придобие необходимия набор от знания и умения, да го възпита и да подкрепи личностното му развитие. Към тях пред предстоящата учебна година се добавя още една голяма задача – да опазим здравето на децата, на работещите в системата, на семействата и на всички ни около нас в условията на продължаваща пандемична ситуация, обусловена от разпространението на COVID-19. Това прави идните месеци трудни и изискващи повече усилия от обичайното. Всички заедно трябва да намерим формулата и баланса между предпазливостта и отговорността за здравето ни, от една страна, и необходимостта да учим, работим и живеем относително нормално, от друга.
В НУ „Васил Левски“ ще се постараем да направим училището максимално безрискова среда, да реагираме бързо и ефективно както при съмнения за носителство на вируса, така и при потвърден случай на COVID-19 в училището. Приготвили сме пакет от мерки, като разчитаме и на Вашата помощ за да можем да едно да опазим здравето на учителите, учениците и техните семейства.
Мерки за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията
С цел намаляване на рисковете от предаване на инфекцията, училището започва да прилага следните мерки:
- Намаляване средата на взаимодействие между учениците от отделните класове и техните учители, както и външни лица:
Това включва започване и организация на учебния процес в различен времеви диапазон за всеки випуск от първи до четвърти клас, както и отделяне на класовете в сградата на училището - по един випуск на етаж.
Съответно:
1 клас: етаж 1
2 клас: етаж 3
3 клас: етаж 2
4 клас: етаж 4
Приложената таблица показва разпределението на учебните часове за всеки клас:
1 клас
1 час: 8.30ч. – 9.10ч.
2 час: 9.20ч. – 10.00ч.
Голямо междучасие: 10.00 ч – 10.20ч
3 час: 10.20ч.-11.00 ч.
4 час: 11.10 ч. – 11.50ч.
5 час: 12.00 ч. – 12.40ч.
Обяд: 12.40 ч. – 13.10ч.
|
2 клас
1 час: 8.20 ч.– 9.00ч.
2 час: 9.10 ч -9.50 ч.
Голямо междучасие 9.50ч. -10.10ч.
3 час: 10.10 ч. – 10.50 ч.
4 час: 11.00 ч. – 11.40 ч.
5 час: 11.50 ч. – 12.30 ч.
Обяд: 12.30 ч. – 13.00ч.
6 час: 13.00ч. – 13.40ч.
|
3 клас
1 час: 8.10 ч. – 8.50 ч.
Голямо междучасие: 8.50 – 9.10ч.
2 час: 9.10 ч. – 9.50 ч.
3 час: 10.10 ч. – 10.40 ч.
4 час: 10.50 ч. – 11.30 ч.
5 час: 11.40 ч. – 12.20 ч.
6 час 12.30 ч. – 13.10 ч.
7 час: 13.20 ч. – 14.00 ч.
|
4 клас
1 час: 8.00 ч. – 8.40 ч.
Голямо междучасие: 8.40 ч. – 9.00 ч.
2 час: 9.00 ч. – 9.40 ч.
3 час: 9.50 ч. – 10.30 ч.
4 час: 10.40 ч. – 11.20 ч.
5 час: 11.30 ч. – 12.10 ч.
6 час: 12.20 ч. – 13.00 ч.
7 час: 13.10 ч. – 13.50 ч.
|
- Планова организация на обедното хранене.
- Храненето на децата ще се случва в столовата и/или в обособено помещение, като ще се допуска минимално взаимодействие между ученици от различни класове. Всяко дете ще разполага с постоянно място на сядане, а помещенията ще се почистват и дезинфекцират след всеки клас. Децата могат да си носят храна, приготвена вкъщи или да обядват в училищния стол.
- Носене на лични предпазни средстава в общите помещения.
- По време на учебните часове в класната стая, учениците не са задължени да носят предпазна маска / шлем. При излизане в общите части – тоалетни, фоайе, коридори, стълбища и др. тя обаче трябва да бъде поставена. Носенето на маска се изисква и в училищния автобус.
- Недопускане на родители в сградата на училището.
- Молим за Вашето разбиране да се съобразите с правилата за безопасност при водене и вземане на дете на и от училище. На входа ще има дезинфектант, като използването му е препоръчително при влизане и на излизане от училищната сграда.
- Наличие на санитарни материали и топла вода в тоалетните
- В НУ „Васил Левски“, всеки етаж разполага с отделни тоалетни, в които има сапун и хартия. На децата ще бъде напомняно да си мият редовно ръцете, за да изградят добър навик, тъй като и до момента това се оказва една ит най-ефикасните превантивнимерки срещу COVID-19.
- Дезинфектанти в класните стаи
- Всяка класна стая разполага с дезинфектант за ръце, който може да бъде използван от учениците и учителите.
- Редовно проветряване, почистване и дезинфекция на помещенията. Дезинфекция ще се извършва 2 до 3 пъти на ден, според спецификата на учебния процес.
Училищен двор
- Максимално ограничаване на влизането на външни лица в сградата на училището чрез маркиране на зони за достъп на родители в двора и в близост до входа.
- Допускане на придружители на деца със СОП в училището при спазване на изискванията за физическа дистанция и дезинфекция.
- Разделяне на дворовете на зони за отделни паралелки.
- Провеждане на повече занятия навън.
Физкултурен салон
- Използване на физкултурния салон само в месеците, когато не е възможно провеждане на часовете на открито и възможност за провеждане на часа и в други подходящи помещения в училището. При невъзможност, поради спецификата на сезона, във физкултурния салон се провеждат часовете само на един клас.
- Деца с грипоподобна симптоматика няма да бъдат допускани, а при развиване на симптоми по време на учебния процес, ще се прилагат мерките посочени по-долу в документа.
- Провеждане на беседи и уроци свързани със спецификата на ситуацията, повишаване на информиртаността и нивото на лична хигиена и респираторен етикет при учениците. Поддържане на позитивен психоклимат в училището и спокойни разговори с децата относно нетипичната ситуация, в която се намираме. Добър личне пример от страна на педагогическите специалисти и непедагогическия персонал. Поставяне на видни места на подходящи информационни материали, напомняне на децата да не докосват лицето си, да не лапат ръцете си, да избягват общата употреба на предмети и др.
- Забранява се внасянето на играчки и други предмети, несвързани с учебния процес, тъй като това създава предпоставка за предаване на инфекции.
- Правила за поведение при съмнение или случай на COVID-19 в училището
Сред приоритетните задачи на всяко училище при разработване на училищния си модел е да създаде необходимите условия за бърза и адекватна реакция при съмнение за заболели, както и да комуникира стъпките с цел възпитаване на спокойно и уверено поведение в случай на COVID-19 в училището. Това включва както мерки за подготовка за евентуална среща с вируса в училището, така и спазването на конкретни правила при наличие на симптоми или в случай на положителен резултат за COVID-19 по метода PCR на ученик или на член на колектива в училището.
Подготвителните мерки изискват:
- Обособяване на място за изолиране на ученик или лице с грипоподобни симптоми.
- Създаване на организация в училището за осъществяване на медицински филтър за наличие на грипоподобни симптоми и недопускане в сградата на училището на лица във видимо нездравословно състояние. При наличието на медицинско лице в училище това може да се извършва от него в началото на всяка смяна, като работата му се подпомага от учителите, които влизат в първия учебен час и могат да му подадат обратна информация за общото състояние на учениците.
- Организиране на разяснителна кампания и обучение на педагогическите и непедагогическите специалисти да разпознават симптомите на COVID-19, за да може по-бързо да се определят потенциалните заболели.
- Информиране на родителите за прилаганите здравни протоколи и за начина на уведомяването им при възникване на съмнение за случай на COVID-19, както и за последващите мерки.
Задължителните здравни протоколи за поведение при съмнение или случай на
COVID-19 в училището включват:
А. При наличие на един или повече симптоми при ученик (повишена телесна температура, кашлица, хрема, задух, болки в гърлото, умора, мускулни болки, гадене, повръщане, диария и др.):
Първоначално поведение
- Ученикът се изолира незабавно в предназначено за такъв случай помещение, докато не се прибере у дома.
- На ученика се поставя маска, съобразена с възрастта му.
- Незабавно се осъществява връзка с родителите/настойниците и се изисква да вземат ученика, като се съобразяват с необходимите превантивни мерки (носене на маски за лице, използване на личен транспорт при възможност).
- На родителите/настойниците се припомнят процедурите, които трябва да следват – да се избягва физически контакт и да се консултират със семейния лекар на ученика (първо по телефона) за преценка на здравословното му състояние и последващи действия съобразно конкретната ситуация, вкл. необходимост от провеждане на тест за нов коронавирус.
- След като ученикът напусне помещението, се извършва щателна дезинфекция в кратък срок с биоцид с вирусоцидно действие, при спазване на изискванията за дезинфекция.
- Стриктно се спазват превантивните и ограничителните мерки.
- Ученикът се допуска отново в присъствено обучение в училище само срещу медицинска бележка от семейния лекар, че е клинично здрав и това е допустимо.
В случай на положителен резултат за COVID-19 по метода PCR на ученик
- Родителите информират директора на училището, който трябва незабавно да се свърже със съответната РЗИ и да ѝ предостави списък с учениците и учителите, които са били в контакт с ученика в съответствие с указанията на РЗИ.
- В зависимост от характеристиките на сградата и броя на контактните лица мерките може да включват затваряне на една или няколко паралелки/клас или на цялото училище.
- Идентифициране на контактните лица и мерките, които да се предприемат в училището, се разпореждат от РЗИ и се предписват на директора на съответното училище.
- Лицата, които се поставят под задължителна карантина, се определят от съответната регионална здравна инспекция в зависимост от конкретната ситуация, но като правило под 14-дневна карантина се поставят следните лица след извършена оценка на риска и определени като близки контактни:
- Ученици от същата паралелка – като родители/настойници се инструктират за провеждане на наблюдение за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и навременно уведомяване на личния лекар на детето и на РЗИ.
- Класният ръководител в начален етап на основно образование.
- Учители и друг персонал, осъществили незащитен контакт със заразеното лице: на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути или без носене на защитна маска за лице.
- Други ученици, осъществили незащитен контакт със заразеното лице: на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути или без носене на защитна маска за лице.
- Незащитеният контакт със заразеното лице трябва да е осъществен в период от два дни преди до 14-дни след появата на оплаквания, а при установен асимптомен носител на COVID-19 – от два дни преди до 14 дни след вземането на проба за изследване по метода PCR.
- Всички контактни лица се инструктират за провеждане по време на домашната карантина на наблюдение за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и навременно уведомяване на личния лекар на детето и на РЗИ.
- При карантиниране на контактно дете членовете на домакинството му се
самонаблюдават за симптоми на COVID-19 в рамките на 14-те дни на карантината на детето и още 14 дни след тази карантина. При поява на симптоми уведомяват РЗИ и личните лекари, независимо дали детето е проявило или не симптоми, с оглед на безсимптомно протекла инфекция при децата и възможно заразяване на възрастни в домакинствата.
- След отстраняване на заразения ученик и съучениците му се извършва продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на всички повърхности, предмети и помещенията, до които е имал контакт ученикът в последните 48 часа, след което стаята/помещенията може да се използват за учебни занятия.
- Осигурява се психологическа подкрепа, като формата й може да варира в зависимост от конкретната ситуация.
Б. При наличие на един или повече симптоми при възрастен (повишена телесна температура, кашлица, хрема, задух, болки в гърлото, умора, мускулни болки, гадене, повръщане, диария и др.):
Първоначално поведение
- Лицето незабавно се изолира и му се предоставя маска, която да постави на лицето си, ако връщането у дома не е възможно в същия момент.
- Избягва се физически контакт с други лица.
- При възможност използва личен транспорт за придвижване.
- Осъществява консултация с личния си лекар за преценка на състоянието му и за последващи действия, в т.ч. и за решение дали е нужно да се направи тест.
- Директорът на училището предоставя на съответната РЗИ списък с контактните на лицето учители и ученици в съответствие с указанията на РЗИ.
- Информират се родителите на учениците, които са били в контакт с лицето.
- След като лицето напусне помещението, се извършва щателна дезинфекция в кратък срок с биоцид с вирусоцидно действие, при спазване на изискванията за дезинфекция.
- Стриктно се спазват превантивните и ограничителните мерки.
- Лицето се допуска отново на работа в училище само срещу медицинска бележка от семейния лекар, че е клинично здраво и това е допустимо.
В случай на положителен резултат за COVID-19 по метода PCR на възрастен човек
- Лицето информира директора на училището, който незабавно се свързва със съответната РЗИ, която извършва епидемиологично проучване с цел оценка на риска от разпространение на инфекцията в училището и в семейството и в зависимост от това се предприемат най-адекватните мерки за изолацията в конкретния случай.
- Директорът на училището предоставя на съответната РЗИ списък с учителите и
учениците, които са били в контакт с лицето в съответствие с указанията на РЗИ.
- Идентифицирането на контактните лица, както и мерките, които следва да се предприемат в училището, се разпореждат от РЗИ и се предписват на директора на съответното училище.
- В зависимост от характеристиките на сградата и броя на контактните лица мерките може да включват затваряне на една или няколко паралелки или на цялото училище.
- Лицата, които се поставят под задължителна карантина, се определят от съответната регионална здравна инспекция в зависимост от конкретната ситуация, но като правило под 14-дневна карантина се поставят лица след извършена оценка на риска и определени като високорискови контактни:
- Учениците от паралелката в начален курс, на които учителят е класен ръководител – родителите/настойниците се инструктират за провеждане на наблюдение за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и навременно уведомяване на личния лекар на детето и на РЗИ.
- Учители и друг персонал, осъществили незащитен контакт със заразеното лице: на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути или без носене на защитна маска за лице.
- Други ученици, осъществили незащитен контакт със заразеното лице на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути или без носене на защитна маска за лице.
- Незащитеният контакт със заразеното лице трябва да е осъществен в период от два дни преди до 14-дни след появата на оплаквания, а при установен асимптомен носител на COVID-19 – от два дни преди до 14 дни след вземането на проба за изследване по метода PCR.
- Всички контактни лица се инструктират за провеждане на наблюдение по време на домашната карантина за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и за навременно уведомяване на личните лекари и на РЗИ.
- След отстраняване на заразеното лице се извършва продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на повърхностите в класните стаи, помещенията и предметите, до които е имало контакт лицето в последните 48 часа, след което класните стаи и другите помещения може да се използват за учебни занятия или други цели.
- Осигурява се психологическа подкрепа, като формата й може да варира в зависимост от конкретната ситуация.
Съпътстваща подкрепа за учениците, пропуснали присъствените учебни занятия
Отчитайки, от една страна, трудната ситуация във връзка с разпространението на COVID-19, която може да доведе в отделни случаи до карантиниране на една или повече паралелки в училище, на цяло училище, на населено място или регион, да наложи задържане вкъщи на отделни ученици, които страдат от заболявания, които ги поставят в рискова група от СOVID 19, и зачитайки правото на родителите да не пускат децата си да присъстват в клас, училището може да предостави съпътстваща обща подкрепа в хода на учебната година под формата на консултации и допълнително обучение по отделни учебни предмети.
Консултациите и допълнителното обучение за преодоляване на образователни дефицити, в зависимост от конкретния случай, класа, техническите и технологичните възможности, ще може да се осъществяват присъствено и/или в електронна среда от дистанция, като се използват възможностите на проекта “Подкрепа за успех” по ОП НОИР.
В допълнение предвиждаме промяна на разпоредби в нормативната уредба, които да позволяват, в случай че училището разполага с техническите и технологичните условия и ако при отделни паралелки това е осъществимо, на учениците, които не присъстват в училище по уважителни причини, да се осигури възможност да наблюдават уроци на своята или друга паралелка от същото училище, което да ги подпомогне в процеса на самоподготовка.
На общо основание на всички тези ученици следва да се оказва и психологическа подкрепа, в т.ч. и от разстояние в електронна среда.
Приложение № 1
Списък на заболявания при деца, при които се препоръчва различна от дневната форма на обучение, поради установен по-висок риск от СOVID-19
Децата са податливи на инфекция с причинителя на COVID-19, но обикновено протичането при тях е безсимптомно или с по-леки симптоми в сравнение с възрастните. Според публикувани проучвания основните симптоми на COVID-19 при децата са висока температура, кашлица, диария и повръщане. Данните за децата като източници на разпространение на новия коронавирус са все още ограничени, като непрекъснато се натрупва все по-нова и нова информация, свързана с протичането на заболяването и неговите последствия в детската възраст.
Предложеният списък със заболявания в детска възраст е ориентировъчен и същият ще бъде периодично актуализиран на базата на публикувани от водещи световни и европейски институции и организации достоверни медицински данни.
Като потенциално застрашени от тежко протичане на COVID-19 трябва да се имат предвид децата с компрометиран имунитет (с вроден или придобит имунен дефицит; с онкологични заболявания, особено след химио- и лъчетерапия; тези на лечение със системни кортикостероиди и цитостатици и т.н.). Вниманието трябва да е насочено и към децата със системни заболявания на съединителната тъкан, които са извън ремисия. Според публикувани проучвания основните симптоми на COVID-19 при децата са висока температура, кашлица, диария и повръщане, поради което при хронично болни деца с увреждане на дихателната и на гастроинтестиналната система рискът от възникване на усложнения след COVID-19 е реален. Важна е и групата на всички деца с хронични заболявания в тежка форма и декомпенсирано състояние, като те могат да обхващат различни органи и системи.
Предвид гореизложеното при преценка на лекуващ или проследяващ лекар форма на обучение, различна от дневната, може да се препоръча и за деца с други заболявания, които не са посочени в списъка.
От медицинска гледна точка препоръка/решение за провеждане на форма на обучение, различна от дневната, при деца с хронични заболявания трябва да се взема индивидуално за всяко дете от лекар специалист, провеждащ наблюдението на съответното дете, според тежестта и хода на протичане на конкретното заболяване, а при необходимост и след консултация с психолог. За целта е необходимо да се предостави в учебното заведение етапна епикриза от проследяващия лекар специалист за доказване на заболяването и текущия му статус с определяне риска от присъствено обучение и препоръка за провеждане на дистанционно обучение за конкретен период от време.
Имунология
Първични имунни дефицити при деца - над 200 вида.
Техният брой се променя всяка година.
Детска кардиология
- Хемодинамично значими
Вродени сърдечни малформации (оперирани или неоперирани), които протичат със сърдечна недостатъчност (СН) или белодробна хипертония (БХ) и налагат прием на медикаменти:
- ВСМ с ляво-десен шънт
- цианотични ВСМ
- обструктивни ВСМ
- комплексни ВСМ
- Болести на миокарда и перикарда (кардиомиопатии, миокардити), протичащи със СН
- Ритъмно-проводни нарушения, налагащи медикаментозно лечение
- Артериална хипертония - ІІ степен
Болестите са много и изявата и значимостта е различна. Обединяващите пунктове са:
- сърдечна недостатъчност
- белодробна хипертония
- артериална хипоксемия (сатурация под 85%)
- риск от внезапна смърт
- коморбидност с органна увреда
Детска неврология
Хроничните болести в детската неврология са свързани с парези, дискоординационен синдром, умствена изостаналост и епилепсия - ДЦП, дегенеративни/заболявания на нервната система.
При тези заболявания няма имунен дефицит и при COVID-19 би следвало поведението към тях да бъде както досега - индивидуално обучение или дистанционна форма (при възможност).
Детска ревматология
- Деца на кортикостероидна терапия в доза повече от 20 мг дневно или повече от 0,5 мг/кг/24 ч в период от повече от 4 седмици
- Провеждане на пулс терапия с ендоксан в последните 6 месеца
- Едновременно приемане на 2 или повече имуносупресивни медикамента
Хронични ендокринологични заболявания
- Високостепенното затлъстяване с метаболитен синдром
- Вродена надбъбречна хиперплазия сол-губеща форма и вирилизираща форма
- Полиендокринопатии – автоимунни полиендокринни синдроми
- Болест на Адисон
- Новооткрити тиреотоксикози
Метаболитни и генетични заболявания
- Метаболитни заболявания от интоксикационен или енергиен тип - органични ацидурии, дефекти на урейния цикъл, нарушения в обмяната на мастните киселини, митохондриални болести, левциноза
- Малформативни синдроми, асоциирани с имунен дефицит - синдром на Di George, Nijmegen breakage синдром
- Пациенти със синдром на Prader-Willi, които са с екстремно затлъстяване, тежка мускулна хипотония, нарушен глюкозен толеранс или сънна апнея
- Мукополизахаридози
Детска нефрология и хемодиализа
- Деца след бъбречна трансплантация
- Деца с хронични гломерулопатии (нефротичен синдром, хроничен нефритен синдром,
васкулити с бъбречно засягане и хемолитично-уремичен синдром на имуносупресивна терапия)
Детска гастроентерология
- Болест на Крон
- Улцерозен колит
- Автоимунен хепатит
- Деца на домашно парентерално хранене
- Деца с трансплантиран черен дроб
Детска фтизиатрия
- Всички деца с активна форма на туберкулоза, без бацилооделяне - първите 2 месеца
- Всички деца с активна форма на туберкулоза, с бацилооделяне - до трайно обезбациляване
- Деца с тежки форми на туберкулоза (туберкулозен менингит) до редуциране на неврологичната симптоматика и обезбациляване
- Всички хематогенно-десиминирани форми - до нормализиране на рентгеноморфологичните промени и обезбациляване
Детска онкохематология
- Всички злокачествени заболявания по време на активна химио- и/или лъчетерапия
- Всички пациенти след трансплантация на хемопоетични стволови клетки (костен мозък)
- Всички хематологични заболявания, на лечение с кортикостероиди и/или имуносупресивни медикаменти
- Всички деца с хронични хемолитични анемии
Детска пулмология
- Муковисцидоза
- Тежка и неконтролирана бронхиална астма
- Деца, предложени за белодробна трансплантация и деца с трансплантиран бял дроб
- Вродени аномалии на дихателната система, протичащи с чести и тежки екзацербации
- Деца с бронхиектазии с тежък клиничен ход на заболяването
- Доказан тежък дефицит на алфа-1 антитрипсин
- Тежки форми на фарингеална обструкция с клиника на сънна апнея
- Всички хронични белодробни заболявания със значими промени във ФИД, хипоксемия, кислородозависимост
Детска гръдна хирургия
- Деца след оперативни торакални интервенции
Детска офталмология
- Неинфекциозен увеит, най-често асоцииран с ювенилен хроничен артрит
Отново напомняме, че основните противоепидемични мерки за предотвратяване възникването и разпространението на COVID-19 са честа хигиена на ръцете, почистване и дезинфекция на повърхности и предмети, редовно проветряване на помещенията, спазване на физическа дистанция от други хора, както и носене на защитни маски за лице. Същите следва да се прилагат както в училище, така и в работната среда и в обществото от останалите членове на домакинството, за да не се допусне заразяване и предаване на инфекцията от и към лицата от най-рисковите групи в обществото – възрастните и хората с придружаващи заболявания, вкл. деца, родители, близки, учители, роднини (баби и дядовци).
По отношение на родители/настойници с риск от тежко протичане на COVID-19 следва да се имат предвид следните придружаващи заболявания: захарен диабет, артериална хипертония, хронично белодробно заболяване, онкологични заболявания, както и всяко заболяване, водещо до компрометиране на имунитета или хронични заболявания в тежка форма и декомпенсирано състояние, като те могат да обхващат различни органи и системи.
В тези случаи препоръка за провеждане на дистанционна форма на обучение при дете на родител/настойник с хронично заболяване поради риск от тежко протичане при родителя/настойника трябва да се издаде от проследяващия лекар специалист за конкретен период от време.
Препоръките съобразно посочените заболявания подлежат на периодична актуализация на базата на публикувани от водещи световни и европейски институции и организации достоверни медицински данни.